Tümbüldek Kaplıcaları

Tümbüldek Kaplıcaları, Türkiye’nin Bursa iline bağlı Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan bir kaplıcadır. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Akarca köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Kaplıcaya ulaşım, ilçenin güney kısmında bulunan Yalıntaş köyü üzerinden sağlanmaktadır.

Tarihçe

Miladi yıllardan bu yana kaplıcaların bu yörede varlığını sürdürdüğü sanılmaktadır.1895 te Eczacı Şeref Bey tarafından yaptırılmış olan hamam mirasçıları tarafından Özel İdareye satmış,1935 tarhinde Belediye hamamı satın almıştır.Kadınlar ve erkekler kısmı bulunan Türk yapısı iki kubbeli hamamı 1973-1980 yılları arasında görev yapan Belediye Başkanı Mahmut Çolakoğlu tarafından onarılmış ve civarına dinlenme evleri yaptırılmıştır.2011 yılında bölgedeki antik kalıntıları inceleyen belgesel yönetmeni Tekin Gün Antik Devir’den bu yana kaplıcaların bu yörede varlığını sürdürdüğü sanılmaktadır. Akarca’ dan 2 Km. uzaklıkta bulunan Bahariye Köyü’nde bulunan tarihi hamam kalıntıları ve Mustafakemalpaşa ilçesi girişinde bulunan Miletopolis Antik kent bu kanıyı kuvvetlendirmektedir.

Suyun kimyasal özellikleri

Kaplıcanın soğuk kaynağı 21 °C, sıcak kaynak suyu ise 50 °C’dir. Her ikisi de kimyasal yönden aynı özellikleri taşır.

Fayda ettiği düşünülen rahatsızlıklar

Romatizma başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği düşünülür.Cilt hastalıkları-(Tümbüldek kaplıcası termal sularının içerisinde bulunan bol miktardaki demir, hastalıklı derinin dökülmesini ve sürekli olarak uygulandığı bölgedeki yeni deri oluşumunun da sağlanmasına yardımcı olur.) Derileri yenilemesi ile son yıllarda kırışıklık ve selülit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir.İçme kürü olarak kullanıldığı zaman Tümbüldek kaplıcasının termal suları mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle iltihap olan bölgelerdeki iltihabın yok olmasına yardımcı olmaktadır.