Tarihi Çınar

Bursa, Osmanlı Devleti’nin kuruluş şehri olarak bilinir ve aynı zamanda Çınar ağacı simgesi olarak da bilinir. Bu köklü ağaç, Osmanlı Devleti’nin güçlü ve köklü bir medeniyet olduğunu simgeler. Çınar ağacı, Bursa’nın yeşil imajını koruma amacıyla projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. Bursa’da bulunan 880 Anıt Ağaç, 11 farklı türden ve yaşları 100 ile 1100 arasında değişmektedir.

Çınar, Bursa ilinin Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. Bu tarihi çınar, Osmanlı döneminde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’da en çok sevilen ve ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur. Bu çınar, Bursa’da en eski çınar olma özelliği taşımaktadır ve tarihi kayıtlara göre 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Bu ağaçlardan en bilineni, Çekirge semtine 4 km uzaklıkta ve Uludağ Yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü’ndeki 600 yılı aşkın yaşı ile İnkaya (Ulu) Çınarı’dır. Fiziksel olarak Türkiye’nin en büyük ağacı olan bu Çınar’ın Çapı 3 metre, çevresi 10 metre, yüksekliği 37 metredir. 13 ana dalı vardır ve dallarının her biri ağaç gövdesi kalınlığındadır.