Somuncu Baba Türbesi

Bursa Somuncu Baba Türbesi, Bursa ilinde, Nilüfer ilçesinde yer alan bir türbedir. Türbe, Osmanlı döneminde yaşamış olan İslam alimi Somuncu Baba’nın (Muhammed b. Yusuf b. Muhammed b. Muhammed) ismini taşımaktadır. Somuncu Baba, 16. yüzyılın ortalarında yaşamış ve İslam düşüncesine ait yapıtlar bırakmış olan bir alimdir.

Bursa Somuncu Baba Türbesi, Nilüfer ilçesi Mühürdar Mahallesi’nde yer almaktadır. Türbenin yapımı, 16. yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. Türbenin yapımından önce, Somuncu Baba’nın mezarı Nilüfer ilçesi Molla Fenari Mahallesi’nde bulunmaktaydı. Türbe, Osmanlı döneminde yapılmış olan önemli yapıtlardan biridir. Türbe, dört köşe şapeli, bir cami, bir mescit, bir han, bir medrese, bir çeşme ve bir hünkar mahalleri olmak üzere bir külliye olarak inşa edilmiştir. Külliye, Osmanlı döneminde yapılan diğer külliyeler gibi toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamıştır.

Bursa Somuncu Baba Türbesi, günümüzde Bursa’da yer alan önemli turistik yerlerden biridir. Türbe, ziyaretçilere İslam tarihi ile ilgili bilgiler sunmaktadır. Türbe ziyaretçilerine ayrıca, Osmanlı döneminde yapılmış olan önemli yapıtları göstermektedir. Türbe, ayrıca Bursa’da yer alan diğer önemli turistik yerlerle birlikte gezilerek ziyaret edilebilir.