Reşat Oyal Kültür Parkı (Kültürpark)

Reşat Oyal Kültür Parkı, 1955’te Bursa’da Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından Kültürpark adıyla hizmete açılan park.

393.000 metrekarelik alana kurulmuştur. Konumu, büyüklüğü ve yeşil dokusuyla kent merkezi için büyük öneme sahiptir. İçinde sandalla gezilen bir göl alanı, çevresinde çay bahçeleri, lokantalar, Bursa Arkeoloji Müzesi, Konservatuvar Binası, Açık Hava Tiyatrosu bulunur. 1958’de yılında gerçekleşen ulusal bir yarışma ve 1985’te parkın fuar alanına dönüştürülmesi için açılan ikinci bir yarışma sonucunda elde edilen projelere göre düzenlenmesi gerçekleşmiştir.

1999’da Reşat Oyal’ın ismi Kültürpark’a verilmiştir.

Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı, Bursa ilinde yer alan bir kültür ve eğlence parkıdır. Bu park, Bursa’nın merkezinde yer alır ve Bursa halkının yılın her mevsiminde eğlenme, dinlenme ve vakit geçirme imkanı sunar.

Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı, geniş bir alana yayılmıştır ve birçok farklı alanı içerir. Bu alanlar arasında, açık hava konserleri ve gösterilerin yapıldığı bir amfi tiyatro, çocuklar için oyun alanları, sinema ve tiyatro salonları, sergi ve etkinlik alanları, kafeler ve restoranlar gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

Bursa Reşat Oyal Kültür Parkı, Bursa halkının yılın her mevsiminde eğlenme, dinlenme ve vakit geçirme imkanı sunan önemli bir yerdir. Ayrıca, parkın içerisinde yapılan etkinlikler ve organizasyonlar sayesinde ziyaretçiler, Bursa’nın kültürel mirasına daha da yakından tanıklık edebilmektedir.