Mudanya

Mudanya (Rumca: Μουδανιά Moudhania), Marmara Denizi kıyısında Bursa iline bağlı 102.523 nüfuslu ilçe.

Mudanya tatilcilerin gece hayatından daha çok kafa dinlemek ve sakinleşmek için seçtiği yerlerden biridir. İstanbul’a olan yakınlığı sebebi ile özellikle İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin gözdesi konumundadır. Gece hayatı fazla renkli olmasa da lezzetli yemekleri ve sakin, huzurlu yapısıyla tatil tanımı dinlenmek, rahatlamak, iç sesiyle huzur bulmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alır. Ruhunu dinlendirmek isteyen etkinlik severlere tavsiyemizdir.

Tarihçe

İlçenin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının Myrlea olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik ve Erdek’in de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip (Philippos) tarafından yıkılmış ve yerine, Apameia adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerek Montania adını almıştır. Mudanya adının buradan geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, 1321 yılında Orhan Bey tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Mudanya Kasabası, Mondros Mütarekesi’nden sonra, önce İngiliz istilasına uğramıştır. Fakat Jandarma Onbaşısı Şükrü Çavuş’un İngiliz Deniz Piyadesi’nin çıkartma yaptığı iskelede İngiliz Ordusundan bir binbaşı ile bir eri öldürmesi üzerine bu işgal bir gün bile sürmemiştir. 25 Haziran 1920’de gerçekleşen bu olaydan 11 gün sonra İngiliz ordusunun yerini Yunanlar almıştır. Düşman işgali altında 2 yıldan uzun süre kalan Mudanya, 12 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren anlaşma 3-11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan konferans sonucunda Mudanya’da imzalanmış ve Mudanya Mütarekesi adını almıştır.

Konumu

28-29 derece doğu boylamları ile 40-41 derece kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

Batıda Karacabey, güneyde Osmangazi ve Nilüfer, doğuda Gemlik ile komşudur; kuzeyinde Gemlik Körfezi yer alır.

346 km²’lik bir alan kaplar.

Yüzey şekilleri

Gemlik Körfezi’nin güney yüzünü kaplayan ve Bursa Ovası’nı denizden ayıran Mudanya dağları, doğu-batı yönünde uzanır. Batıdan, Susurluk Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar uzanan en yüksek tepe 600 metre yüksekliğindeki Karatepe’ye kadar erişir. Belli başlı akarsuyu Nilüfer Çayı’dır. Arazi engebeli bir yapıya sahiptir.

İklim

Mudanya’da ılıman Marmara iklimi görülür. Yazlar çok sıcak değil ama kurak geçer. Kışlar ılık ve yağışlıdır. En soğuk ay Şubat, en sıcak ay Ağustos’tur. Yıllık yağış miktarı 614 mm’dir. En çok poyraz ve yıldız yönünden esen rüzgârları alır. İklim koşulları nedeniyle dışarıdan göçler çok fazladır.

Ulaşım

Mudanya ilçesine;

Mudanya-Bursa (Mudanya-Esentepe Kavşağı-Organize Sanayi) minibüsleri ile,

1/M Mudanya-Emek İstasyonu

2/GM Mudanya-Güzelyalı

2/M Mudanya-Mudanya Devlet Hastanesi

104 Mudanya İskelesi-Güzelyalı-Kurşunlu-Gemlik

2/U Mudanya İskelesi-Uludağ Üniversitesi

F/1 Mudanya İskelesi-Bursa Terminali

F/3 Mudanya İskelesi-Çekirge-Heykel-Teleferik

otobüs hatları ile,

İstanbul’dan (Kabataş ve Büyükada) BUDO ile,

İstanbul’dan (Kabataş, Kadıköy ve Yenikapı) İDO ile Güzelyalı’ya ve oradan 2/GM otobüsü veya Mudanya minibüsleri ile gelebilirsiniz.