Karacabey Longoz Ormanları

Karacabey Longoz Ormanı Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan longoz ormanıdır.

Temel özellikler

Karacabey Longozu Marmara Denizi’nin güney kıyısında yer alan delta ve Susurluk Irmağı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası göl, bataklık, kumul ve subasar orman ekosistemlerin oluşumundan meydana gelmektedir. Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Susurluk Irmağı, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara Denizi ile buluşmaktadır.

Fiziksel özellikler

Deltanın batı yarısında, toplam alanı 194 ha olan ve Mihaliç Deresi tarafından beslenen Dalyan ve Poyraz gölleri, 600 ha alan kaplayan sazlıklar, 730 hektarlık bir alana yayılmış dişbudak, kızılağaç ve söğütlerden oluşan subasar ormanlar ve çok çeşitli floraya sahip geniş bir kumul bandı bulunmaktadır.

Doğal yaşam

Su zengini bir orman oluşunun beraberinde derelerin taşıdığı alüvyonlarla dolan toprağı sayesinde önemli bir bitki çeşitliliği mevcuttur. Sulak alanlarla iç içe olduklarından yağmurların etkisiyle orman tabanındaki su seviyesinin hemen yükselmesiyle farklı bir doğa harikasına dönüşüyor. Delta oluşumlarında meydana gelen longozlar yağışların başlamasıyla birlikte giderek suyla doluyor ve yılın büyük bölümünü sular altında geçiriyor. Nehirlerin taşıdığı alüvyonlarla zenginleşen toprak yapısı suyla buluşunca muhteşem bir doğa harikası ortaya çıkıyor ve bölge her mevsim farklı renk ve canlılara ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında sular çekilince longozun tabanı yemyeşil bir örtüyle kaplanıyor.

Yanı başımızdaki gizli cennet Karacabey Longoz Ormanları’nı içine alan 2000 hektarlık Kocaçay Deltası, Kuş Gölü’nden gelen Karadere, Uluabat Gölü’nden gelen Uluabat Deresi ve Bursa’dan gelen Nilüfer Çayı’nın birleşerek oluşturduğu, Kocaçay’ın Marmara Denizi’ne dökülmesiyle oluşan bir alan.

Bitkiler

Subastı Longoz’a hayat veren bitki ve ağaç çeşitliliği ağırlıklı olarak dişbudak, söğüt ve kızılağaç oluşturmaktadır. Nilüfer, Karabaş otları, nergis, zambak, süsen ve bunun yanında çeşitli kumul bitkileri ile göz doldurmaktadır.

Hayvanlar

Alanda tespit edilen 270 kuş türü,böcek familyası,yabani atlar,balık türlerine ev sahipliği yapmakta.Kara leylek, pasbaş patka, bataklık kırlangıcı, akça cılıbıt, küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, kuğu, yeşilbaş, çıkrıkçın, macar ördeği, elmabaş patka, ak kuyruklu kartal, sakarmeke, poyrazkuşu, sumru, küçük sumru ve pek çok ağaçkakan türü sayılabilir. 2013 yılından beri bölgenin kuş ve yaban hayatını belgeleyen Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş elde ettiği foto kapan görüntüleriyle de Saz kedisi, yaban kedisi, su samuru gibi türlere de ait izler, fotoğraflar ve görüntüler elde ettiğini söylüyor. Yılan balıklarına hala rastlanabiliyor.